Skóra w okresie zmian hormonalnych


Ciągłe rozdrażnienie i zdenerwowanie, łzy z byle powodu i huśtawka nastrojów – znasz to? To objawy zmian hormonalnych zachodzących w twoim organizmie. Podobnie jak zmiany fizyczne, wynikają one z toczącej się wewnątrz burzy hormonalnej. Nie denerwuj się! To zupełnie naturalne następstwo zbliżającej się dorosłości. I co ważne masz do tego pełne prawo! Nawet jeśli płaczesz z byle powodu po to, by za chwilę śmiać się do łez. To minie. Podobnie, jak wszystko to, co w tym czasie pojawia się na twarzy, ponieważ ta hormonalna burza, o której wspomnieliśmy, nie omija niestety cery. Jeśli zauważyłaś już jej objawy, podpowiemy co zrobić, aby je złagodzić. Jeżeli natomiast mają pojawić się wkrótce, zdradzimy ci, jak sprawić, żeby były mniej widoczne. Z nami żadne zmiany hormonalne nie są straszne! Gotowa? Zaczynamy!

Hormony a cera – dlaczego w okresie dojrzewania przestajesz lubić swoją cerę?

Tylko nieliczne nastolatki mogą poszczycić się idealnie gładką cerą w okresie dojrzewania. A nawet jeśli na co dzień nie zmagają się z niedoskonałościami, zapewniamy, że także im od czasu do czasu przytrafia się pryszcz na czole lub nosie. Wszelkie zmiany skórne pojawiające się w okresie dojrzewania na twarzy są następstwem działania hormonów, które w tym czasie się mocno uaktywniają. Na skutek zwiększonej produkcji niektórych z nich gospodarka hormonalna całego organizmu zostaje zaburzona, a to z kolei prowadzi m.in. do niewłaściwej pracy gruczołów łojowych. Aby nie zanudzać szczegółami, przypomnimy tylko, że w wyniku tego produkowane są większe ilości sebum, które, gromadząc się na twarzy, przyczynia się do powstawania niedoskonałości. W efekcie na twojej twarzy zaczynają się pojawiać z różną częstotliwością pryszcze, zaskórniki oraz wągry. A ty zamiast cieszyć się młodością, musisz zmagać się z problemami cery, szukając skutecznych sposobów na ich zniwelowanie. Pamiętaj, że jednym z najskuteczniejszych wcale nie jest maskowanie niedoskonałości (powinnaś traktować je wyłącznie jako metodę uzupełniającą!), ale staranna pielęgnacja skóry trądzikowej.

Postaw na pielęgnację skóry i pokonaj skutki zmian hormonalnych!

Pomimo tego, że nie da się całkowicie zapobiec problemom skórnym towarzyszącym zmianom hormonalnym w okresie dojrzewania, poprzez właściwą pielęgnację cery można jednak sprawić, by były one mniej widoczne. Musisz nauczyć się dbać o skórę twarzy. Jednym z najważniejszych zadań do wykonania, z jakim musisz się zmierzyć, jest sztuka oczyszczania cery. I wcale nie mówimy tutaj wyłącznie o jej przemyciu wodą, czy też zmyciu z jej powierzchni resztek makijażu. Aby zminimalizować ryzyko powstawania niedoskonałości, musisz odblokować ujścia gruczołów łojowych, a więc dogłębnie oczyścić skórę twarzy z obumarłych komórek naskórka oraz złogów sebum. Niezbędnym narzędziem do tego celu jest dobry peeling, np. głęboko oczyszczający peeling do cery trądzikowej z linii Under Twenty. Peeling to kosmetyk absolutnie wyjątkowy. Dzięki zawartości substancji myjących oraz rozpuszczających martwe komórki naskórka, a często również ścierających drobinek złuszczających, peeling doskonale radzi sobie z odblokowaniem porów i zahamowaniem namnażania się bakterii. W rezultacie wygładza cerę, niweluje problemy skórne i przygotowuje skórę twarzy do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. W zetknięciu z jego wysoką skutecznością żadne wahania hormonalne nie są w stanie zagrozić kondycji twojej cery.