Błyszcząca się cera? Mamy na to sposoby!

Błyszcząca skóra może stwarzać niemałe problemy pielęgnacyjne. Nieustannie prosi się o zmatowienie i odświeżenie, ale jednocześnie źle reaguje na preparaty, które ją wysuszają i zatykają pory. Jak więc zatroszczyć się o nią na co dzień, aby pozostała w dobrej kondycji? Mamy dla ciebie kilka wskazówek.
 
Błyszcząca skóra twarzy – przyczyny
 
Każdy z nas ma w skórze gruczoły łojowe, które wydzielają tak zwane sebum, czyli łój. Spełnia ono kilka ważnych funkcji: pomaga utrzymać nawilżenie i elastyczność skóry oraz działa ochronnie wobec czynników zewnętrznych. U niektórych osób gruczoły są jednak bardziej aktywne i mówimy wtedy o cerze tłustej lub mieszanej. Największą tendencję do świecenia się mają czoło, nos i broda, czyli tak zwana strefa „T”. Choć przyczyną są w tym przypadku wrodzone skłonności oraz wiek (problem jest nasilony u młodszych ludzi), istnieją też czynniki nasilające problem. Można wśród nich wymienić:
  • gorący i wilgotny klimat, dlatego skóra częściej świeci się latem,
  • błędy pielęgnacyjne, na przykład zbyt częste mycie skóry lub/i używanie zbyt mocnych, wysuszających środków,
  • zapominanie o kremie nawilżającym, gdyż doprowadzenie do przesuszenia skóry powoduje jeszcze bardziej intensywną pracę gruczołów łojowych1.
 
Błyszcząca cera – co robić?
 
Jeśli masz skórę, która błyszczy się na tyle intensywnie, że powoduje u ciebie zakłopotanie, pamiętaj o dostosowanej do jej potrzeb codziennej pielęgnacji. Wbrew pozorom nie potrzebujesz wielu kosmetyków, żeby ograniczyć problem. Bardziej istotny jest ich właściwy dobór. Powinny być to produkty przeznaczone dla młodej skóry, która potrzebuje szczególnej delikatności. Dlatego pamiętaj o tych kilku zasadach:
 
  • Rano i wieczorem myj twarz preparatem do młodej cery z problemem przetłuszczania się. Jeżeli się malujesz, zacznij od delikatnego demakijażu.
  • Sięgaj po tonik regulujący wydzielanie sebum, na przykład z kwasem salicylowym i korą wierzby.
  • Pamiętaj o kremie nawilżającym, gdyż sucha błyszcząca skóra może sprawić jeszcze większy problem pielęgnacyjny. Każde mycie oraz tonizacja cery powinny zakończyć się użyciem kremu nawilżającego. W ciągu dnia dobrze sprawdzi się preparat o działaniu matującym, który ograniczy świecenie. Jeśli szukasz kremu, który oprócz nawilżenia wyrówna koloryt skóry i zmniejszy widoczność rozszerzonych porów, dobrym pomysłem jest Matujący krem BB o działaniu antybakteryjnym Under Twenty. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego i glicerolu nawilża skórę, natomiast algi łagodzą typowe problemy cery tłustej i mieszanej oraz trzymają wydzielanie sebum pod kontrolą. Co ważne, krem posiada filtr UV, który zapobiega niekorzystnym zmianom powodowanym przez światło słoneczne.
  • Jeśli twoja skóra intensywnie się przetłuszcza, na przykład w gorący dzień, możesz skorzystać z bibułki matującej lub po prostu przetrzeć czoło i nos suchą, czystą chusteczką. Unikaj natomiast aplikowania na skórę kolejnych warstw makijażu, bo w ten sposób tylko chwilowo zamaskujesz problem, przy okazji obciążając cerę.
Czy kosmetyki to jedyny sposób na zapanowanie nad świecącą się cerą? Gdy problemowi towarzyszy trądzik, na pewno dobrze jest skonsultować się z dermatologiem. Poza tym obserwuj, czy są sytuacje, gdy twoja cera świeci się mocnej, na przykład pod wpływem stresu albo zjedzenia ostrego posiłku. Jeśli uda ci się te szkodliwe czynniki zidentyfikować, najlepiej, jeśli zaczniesz ich unikać.
 
Choć na świecenie się skóry nie ma leku, istnieje wiele sposobów, aby radzić sobie z nim na co dzień i odzyskać pewność siebie.
 

1 K. Cherney, 7 Causes of Oily Skin, https://www.healthline.com/health/oily-skin-causes. Data dostępu: 27.02.2020.