Skóra gładka jak atłas: 5 sposobów, które trzeba wypróbowaćCzy to oznacza skomplikowane zabiegi i konieczność kupowania wielu produktów? Nie, natomiast warto podążać za poniższymi wskazówkami.


1. Zadbaj o cerę od środka

Zastanawiasz się, dlaczego na twojej buzi ciągle pojawiają się wypryski? Być może dobrze będzie zacząć od przyjrzenia się swojej diecie. Istnieją bowiem produkty, których spożywanie może zaostrzać stan cery skłonnej do niedoskonałości. Należą do nich:
  • cukier, słodycze, ciasta, słodzone napoje,
  • inne produkty o wysokim indeksie glikemicznym - oprócz słodyczy i ciast należą do nich białe pieczywo, czipsy, frytki, długo gotowane makarony (powinno się je spożywać al dente); aby łatwiej było ci określić, IG produktów, możesz skorzystać ze specjalnych tabel,
  • mleko (badania nie wskazują natomiast na związek powstawania zmian trądzikowych ze spożywaniem przetworów mlecznych, takich jak jogurty czy sery).(1)
Możesz więc spróbować zastąpić je innymi, wartościowymi smakołykami, a jeśli nie wiesz, jak skomponować dietę, poproś o pomoc dietetyka. Oczywiście dobrze jest obserwować cerę, jak reaguje na określone produkty i na tej podstawie wprowadzić zmiany w jadłospisie.
 

2. Wypróbuj glinki

Glinki kosmetyczne w ostatnich latach zrobiły prawdziwą furorę, dlatego warto szukać ich w składach preparatów do pielęgnacji cery. Na przykład glinka zielona doskonale oczyszcza i dezynfekuje skórę, jest więc szczególnie pomocna w pielęgnacji cery tłustej. Glinka biała ma właściwości przeciwzapalne, ściągające, oczyszczające, nawilżające i odświeżające. Jest świetna jako kosmetyk do cery delikatnej i wrażliwej. Glinka różowa natomiast świetnie wygładza i koi skórę.(2)
 

3. Sięgaj po kosmetyki przeznaczone do twojego rodzaju cery

Cera nastolatków niestety rzadko jest doskonała. Przetłuszczanie się, pryszcze, wągry - czasami naprawdę ciężko się ich pozbyć. Dlatego wybierając kosmetyki zwróć uwagę na te, które zostały stworzone z myślą o młodzieży. Z jednej strony wspomogą one łagodzenie niedoskonałości, z drugiej - potraktują cerę delikatnie i bez wysuszania jej.
 

4. Oczyszczaj skórę każdego dnia!

To jedna z podstawowych zasad właściwego dbania o cerę. O poranku warto odświeżyć skórę po nocy, wieczorem natomiast pozbyć się z jej powierzchni zanieczyszczeń, toksyn, sebum, kosmetyków. Oczyszczanie skory twarzy powinno więc być skuteczne i dogłębne, ale jednocześnie delikatne. Idealnie, jeżeli użyty preparat kryje w składzie komponenty o działaniu pielęgnującym, nawilżającym i wygładzającym. Przykładem takiego produktu jest AtłaSOWA pasta oczyszczająco Under20. Stworzono ją specjalnie z myślą o młodej i podatnej na niedoskonałości cerze. Jej receptura kryje glinki: białą oraz różową, a także organiczną wodę z grejpfruta o detoksykującym działaniu. Sięgając po pastę, możesz również wykorzystać właściwości owoców, gdyż zawiera malinę, jeżynę i truskawkę - silnie regenerujące trio! Taka pasta do mycia twarzy pozostawi skórę czystą, odświeżoną i gładką jak atłas.
 

5. Unikaj dotykania twarzy

Ten sposób na gładką cerę nic nie kosztuje, a skutecznie wspomaga zachowanie codziennej higieny. Nasze dłonie są niestety siedliskiem drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Częste mycie oraz unikanie dotykania dłońmi ust, nosa i oczu to podstawa profilaktyki infekcji. Jednak dobrze jest trzymać dłonie z daleka także od skóry, aby nie przenosić na nią zarazków. Poza tym, gdy na skórze pojawia się pryszcz, wówczas mamy tendencję do dotykania lub co gorsza - skubania czy wyciskania zmian, a to tylko sprzyja rozprzestrzenianiu się bakterii. Dlatego unikanie dotykania twarzy jest nie tylko kwestią higieny, ale i urody.
 

Bibliografia:
  1. Can the right diet get rid of acne? https://www.aad.org/public/diseases/acne/causes/diet Data dostępu: 20.05.2020.
  2. Bernat M. i wsp. Kosmetologiczne zastosowanie glinu i jego pochodnych. Kosmetologia Estetyczna. 2017,6 (6): 603-608.