Węgiel aktywny – jak działa na skórę?


Węgiel aktywny (inaczej aktywowany lub leczniczy) to środek znany od lat, zalecany jednak głównie w celach medycznych, na przykład podczas biegunki albo zatrucia lekami. W ostatnim czasie zrobił furorę także w pielęgnacji urody i sięgać możemy po węglowe szampony, mydła, wybielające pasty do zębów albo maseczki. Na czym polega jego działanie na skórę i jakie problemy pomaga zwalczyć? Poznaj kilka informacji na ten temat. 

Co to jest węgiel aktywny?
  
Węgiel aktywowany to substancja produkowana głównie z drewna, bitumicznego węgla kamiennego lub brunatnego, a także torfu. Jego szerokie zastosowanie w medycynie wynika przede wszystkim z silnych właściwości adsorpcyjnych i zwykle zaleca się go przy problemach z układem pokarmowym.(1)
 
Trudno się dziwić, że właściwości te są wykorzystywane również w pielęgnacji urody. Tym bardziej teraz, kiedy coraz częściej szukamy naturalnych i niedrogich surowców, które pomagają nam zadbać o zęby, skórę, włosy. Węgiel aktywowany sprawdza się w tej roli wręcz znakomicie, bo jak magnes przyciąga zanieczyszczenia, toksyny i drobnoustroje, które odpowiadają za powstawanie niedoskonałości.(2)
 
Jak działa węgiel aktywny w pielęgnacji skóry?
 
Zaletą węgla aktywnego jest jego uniwersalność, bo może sięgać po niego właściwie każdy, bez względu na rodzaj skóry. Czasami jednak węgiel może okazać się szczególnie pomocny. Jest tak w przypadku osób borykających się z nadmierną produkcją sebum, czyli skórą tłustą. Ten problem często idzie w parze ze zwiększoną tendencją do powstawania niedoskonałości, na przykład zaskórników, które wyglądają nieestetycznie i trudno je zamaskować. Ponadto węgiel aktywny to doskonała pomoc w usuwaniu resztek makijażu. Dziewczyny, które stosują dużo kosmetyków, mogą mieć problem z ich zmyciem, co jest bardzo ważne szczególnie przed snem, aby skóra mogła w nocy odpocząć od wszelkich zanieczyszczeń i dobrze wchłonąć dobroczynne substancje zawarte w kremie lub olejku na noc. Wówczas użycie preparatu do mycia twarzy z węglem aktywowanym w składzie będzie dobrym uzupełnieniem demakijażu. Wreszcie – kosmetyki węglowa sprawdzają się w pielęgnacji cery u wszystkich mieszkających w dużych miastach. Zanieczyszczone powietrze niestety negatywnie odbija się na stanie skóry, która jest zmęczona, bardziej skłonna do niedoskonałości i ma szary koloryt. Inaczej mówiąc, potrzebuje dogłębnego, ale zarazem delikatnego oczyszczenia.
 
Węgiel aktywny – jak stosować go na co dzień?
 
Węgiel aktywny jest dodawany do wielu preparatów, na przykład mydeł lub maseczek oczyszczających. Ciekawą propozycją są także kosmetyki, które można stosować na różne sposoby, takie jak Węglowa pasta oczyszczająco-detoksykująca Under20, która kryje w składzie również łopian i glinkę kaolinową, dobrze sprawdzające się w pielęgnacji młodej cery. Możesz wykorzystać pastę jako preparat do mycia twarzy lub jako maseczkę do stosowania 2-3 razy w tygodniu. Efekty takiej kuracji to dokładne oczyszczenie, odblokowanie porów, odświeżenie i zmatowienie skóry, a ponadto zmniejszenie widoczności zmian trądzikowych.
 
Jeśli pasta spełni twoje oczekiwania, być może skusisz się na wypróbowanie kolejnych kosmetyków z węglem lub innymi naturalnymi składnikami?
 
 
Piśmiennictwo:
 
  1. Węgiel aktywowany. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=838 Data dostępu: 22.03.2020.
  2. Villafranco S. Activated Charcoal, The Secret To Your Best Skin. https://www.mindbodygreen.com/articles/the-dirty-secret-to-your-best-skin-ever Data dostępu: 22.03.2020.